Soboťania zvládli prvé dva štvrťfinálové zápasy a do Piešťan pocestujú s postupovým mečbalom

Prvý marcový víkend patril úvodným kolám play-off druhej ligy, ktoré tradične začalo štvrťfinálovou sériou. Hokejisti Rimavskej Soboty v ňom narazili na bývalého extraligistu ŠHK 37 Piešťany s veľkou posilou v svojich radoch Patrikom Lušňákom, ktorý má skúsenosti z KHL či reprezentácie. Štvrťfinálová séria, hrajúca sa na tri víťazné zápasy, začala u lepšie postaveného po základnej časti, a teda v Rimavskej Sobote. Zverenci Jána Podkonického nastúpili do série s veľkým odhodlaním a chuťou po víťazstvách.

V prvom zápase, ktorý sa konal v sobotu začali Rimavskosoboťania zostra a už po 56-tich sekundách viedli 1:0 po strele Adama Špankoviča a teči Ivana Jakubíka. V prvej tretine sme viac gólov nevideli, no šance boli na oboch stranách. Aj druhú tretinu otvorili hráči HKM gólom. Tentokrát to bolo po dvoch minútach a autorom gólu bol Filip Mlynčár, ktorý zachytil súperovu rozohrávku ešte pred modrou a sám vyšachoval hráčov aj brankára Piešťan. Následne sa domáci dostali už do trojgólového vedenia, keď Dmitry Koksharov využil presilovku strelou do tyčky, ktorá sa odrazila do brány. Od polovice zápasu sme v priebehu dvoch minút videli ďalšie dva góly z hokejok domácich hráčov. Najskôr tiež počas presilovky pálil Adam Špankovič po krížnej prihrávke Michala Babkoviča a ďalší gól pridal Ivan Jakubík. O minútu sa hodením hokejky previnil hráč Piešťan, a tak bolo nariadené trestné strieľanie. Jeho vykonávateľ Ivan Jakubík ho premenil bekhendovým zakončením a pripísal si v zápase hetrik. Tento gól vytlačil z brány jednotku Piešťan Davida Vaculu a nahradil ho Adam Romančík. Aj keď bol po dvoch tretinách stav 6:0 a o víťazovi bolo v podstate rozhodnuté, tímy neskladali zbrane a bojovali poctivo až do konca.

Aj tretiu tretinu otvárali gólom Soboťania, keď puk do brány dotlačil Ivan Zorvan. Počas tretieho dejstva sme videli na ľade aj pár menších šarvátok, ktoré k takémuto typu zápasu určite patria. Na ďalší gól sme museli čakať až do 49-tej minúty, keď si pred bránku nakorčuľoval Adam Špankovič a po prihrávke Ivana Jakubíka strieľal pod ľavé rameno brankára. Keď sme si už mysleli, že brankár Soboťanov Marek Šimko, ktorý celý zápas odolával strelám Piešťan, ostane neprekonaní, prišla minúta, počas ktorej ho prekonali až dvakrát. Autorom prvého gólu Havranov bol ich najväčší ťahúň Patrik Lušňák a druhý gól bol z dorážky Filipa Hudeca. Piešťancom asi vyhovuje hra štyroch proti štyrom, nakoľko oba góly strelili v tomto formáte. Aj keď výsledok prvého zápasu s Piešťanmi bol jednoznačný, nemožno tvrdiť, že to bol ľahký súper. Hokejisti Rimavskej Soboty boli však efektívnejší a väčšinu šancí premieňali na góly. Taktiež netreba zabúdať na Mareka Šimka, ktorý v rozhodujúcich momentoch podržal tím.

HKM Rimavská Sobota – ŠHK 37 Piešťany 8:2 (1:0, 5:0, 2:2)   Stav série: 1:0

Góly HKM: 1. Ivan Jakubík (Adam Špankovič, Michal Babkovič), 23. Filip Mlynčár (Denis Nociar), 26. Dmitry Koksharov (Ján Slovák, Peter Filipiak), 32. Adam Špankovič (Michal Babkovič, Dmitry Koksharov), 34. Ivan Jakubík (Kirill Romanov, Michal Babkovič), 35. Ivan Jakubík, 43. Ivan Zorvan (Slavomír Buda, Filip Mlynčár), 49. Adam Špankovič (Ivan Jakubík, Kirill Romanov)

Strely: 49:27, Vylúčenia: 9:10, Trestné minúty: 18:18, Presilovky: 2:0, Oslabenia: 0:0, Diváci: 434

Rozhodcovia: Mgr. Michal Kocúr, Bc. Juraj Tornay – Mgr. Denis Farkaš, Martin Kurčík

V nedeľu nastúpili Soboťania v rovnakej zostave, no Piešťany posilnili o troch nových hráčov a do ich brány nastúpil brankár, ktorý dochytal sobotný zápas. Aj v nedeľnom zápase hráči HKM lepšie podchytili úvod stretnutia a dopomohla im k tomu aj dvojnásobná presilovka, ktorú využili gólom najlepšieho strelca druhej ligy Kirilla Romanova. O pár minút sa podobná výhoda zopakovala, tentokrát skóroval Jakub Škantár, ktorý strieľal z bodu na vhadzovanie. V prvej tretine sa Soboťania dostali do trojgólového vedenia, ktoré bolo napokon v zápase rozhodujúce. O tretí gól sa postaral Jakub Škantár po zachytení puku v strednom pásme. Následne hokejka Ivana Jakubíka nešťastne zasiahla tvár súpera a bol mu uložený päť minútový trest a osobný trest do konca stretnutia. Minútu pred koncom prvého dejstva išli domáci dokonca do troch, no dokázali toto oslabenie ubrániť, dokonca v úvode druhej tretiny počas oslabenia skórovali. Kirill Romanov, ktorý naskočil z trestnej lavice zachytil súperovu prihrávku v obrannom pásme a poslal vpred Dmitryho Koksharova, ktorý zakončil medzi nohy brankára. Piešťany dostali veľkú šancu na vrátenie sa do zápasu v podobe trestného strieľania a následnej presilovky o dvoch hráčov. Trestné strieľanie premenili zásluhou Viliama Daráša a len 14 sekúnd potrebovali na vsietenie druhého gólu. Po prihrávke spoza brány pálil Július Šinkovič. Dva rýchle góly súpera úplne zmenili obraz zápasu a zrazu bolo všetko otvorené. Soboťanov to však nezložilo a naďalej bojovali naplno. V 34. minúte sa Kirill Romanov natlačil až pred brankára a puk pretlačil do brány. Následne mali Soboťania opäť veľkú šancu v podobe niekoľkých presiloviek a využili ju. Po prihrávke Dmitryho Koksharova pálil Adam Špankovič. Dve minúty pred koncom druhej tretiny Piešťany ešte znížili na 6:3, keď sa počas oslabenia do brejku dostal Patrik Lušňák a prekonal Mareka Šimka.

V záverečnej tretine Piešťany vymenili brankára a dvakrát využili presilovku o dvoch hráčov. Najskôr skóroval Pavol Pavešic strelou po ľade a následne Patrik Lušňák príklepom, a tak bolo rozdiel skóre len o jeden gól a všetko bolo otvorené. Okrem gólov sme v tretej tretine videli aj pästnú výmenu medzi Adriánom Danišom a Vojtěchom Bártom. Hráči HKM sa v závere nesnažili udržať jednogólový náskok ale naopak sa ho pokúšali navýšiť. A podarilo sa to päť minút pred koncom Kirillovi Romanovovi, ktorý vyviezol puk z obranného pásma až pred bránu, kde si počkal kým si brankár kľakne a strieľal ponad neho. O minútu využili domáci opäť presilovku o dvoch hráčov gólom Ivana Zorvana po ideálnej prihrávke Slavomíra Budu.

Druhý štvrťfinálový zápas bol do značnej miery ovplyvnený množstvom vylúčení na oboch stranách. Veď z 13 gólov len dva padli v rovnovážnom stave. Hokejisti Rimavskej Soboty naplno splnili svoj cieľ vyhrať oba domáce zápasy a v sobotu 12. marca sa na ľade Piešťan pokúsia opäť vyhrať a ukončiť tak štvrťfinálovú sériu. Ďakujeme všetkým fanúšikom, ktorí nás prišli počas víkendu podporiť. Atmosféra bola počas oboch zápasov neskutočná a hnala našich chalanov vpred.

HKM Rimavská Sobota – ŠHK 37 Piešťany 8:5 (3:0, 3:3, 2:2)   Stav série: 2:0

Góly HKM: 5. Kirill Romanov (Ivan Jakubík, Dmitry Koksharov), 9. Jakub Škantár (Michal Babkovič, Kirill Romanov), 16. Ivan Zorvan (Filip Mlynčár, Michal Slovák), 22. Dmitry Koksharov (Kirill Romanov), 34. Kirill Romanov (Michal Slovák, Adam Špankovič), 38. Adam Špankovič (Dmitry Koksharov, Michal Babkovič), 55. Kirill Romanov (Radoslav Gábor, Peter Filipiak), 57. Ivan Zorvan (Slavomír Buda, Filip Mlynčár)

Rozhodcovia: Vladimír Smerek, Martin Mihaľov – Mgr. Denis Farkaš, Martin Kurčík

Zostava HKM: Marek Šimko (Ján Kožiak) – Michal Slovák, Radoslav Gábor, Michal Šagát, Peter Filipiak, Ján Slovák – Adam Špankovič, Dmitry Koksharov, Kirill Romanov, Michal Babkovič, Ivan Jakubík – Jakub Škantár, Denis Nociar, Ivan Zorvan, Filip Mlynčár, Slavomír Buda – Richard Tomosváry, Lukáš Melich, Adrián Daniš, Peter Havran, Marek Fiľo