Aj napriek dráme v závere jednoznačného zápasu Soboťania využili prvý mečbal a postúpili do semifinále

Po dvoch domácich osemgólových víťazstvách Rimavskej Soboty nad Piešťanmi v štvrťfinále druhej hokejovej ligy sa séria za stavu 2:0 pre Rimavskú Sobotu presťahovala do Piešťan. Už v sobotnom zápase mali hráči HKM na konte prvý mečbal a ich jediným cieľom bolo ho hneď využiť. Ján Podkonický postavil na zápas rovnakú zostavu ako v prvých dvoch zápasoch, no nemohol v nej počítať s obrancom Dmitryim Koksharovom.

Zápas sa rozbiehal pomalšie a úvod bol viac opatrný. Počas prvej tretiny mali Soboťania k dispozícii až tri presilovky, no ani jednu nedokázali využiť, ale vytvorili si množstvo šancí. Asi najväčšiu mal Ivan Jakubík, ktorý sa sám rútil na brankára, no neuspel. Avšak o pár minút, keď ho voľného pred bránou našiel spätnou prihrávkou Michal Babkovič už otváral skóre strelou pod hornú tyč.

Jednogólový náskok Soboťania navýšili hneď v úvode druhého dejstva, keď po buly strieľal od modrej Jakub Škantár a pred bránou tečoval Filip Mlynčár. Následne sa hráči HKM previnili niekoľkokrát za sebou a takmer päť minút hrali oslabení o dvoch hráčov. Tomuto veľkému tlaku súpera však dokázali odolať a ubránil priebežný stav 0:2. Veľkú zásluhu mal na tom brankár Marek Šimko, ktorý kryl množstvo veľkých šancí súpera. V polovici stretnutia sa strhla menšia šarvátka medzi Slavomírom Budom a Vojtěchom Bártom. Obaja si vyslúžili tresty päť plus do konca, no rozdielový trest bol ešte odpískaný na strane Piešťan. Túto presilovku zahrali Soboťania naozaj perfektne a po krásnej akcii z nej vyťažili tretí gól. Adam Špankovič poslal krížnu prihrávku na Michala Babkoviča a ten to dával pred bránu, kde dorážal Kirill Romanov. Postupne sa stupňovala aj nervozita, čo vyústilo do ďalšej šarvátky medzi Michalom Babkovičom a Lukášom Fedorom.

V úvode tretej tretiny dostali príležitosť v podobe presilovky domáci hokejisti. Martin Mikolášek len naslepo vystrelil od modrej a puk doskackal do rimavskosobotskej brány. Tento gól Piešťancov nakopol a zrazu zvýšili svoje tempo o 100%. Vyťažili z toho svoj druhý gól, keď obranca Rimavskej Soboty nešťastne sklepol puk na hokeju súpera a ten od boku zakončil k tyčke. Hokejisti HKM boli zo zmeny herného štýlu Piešťan poriadne zaskočení a na chvíľu prestali byť poctiví. Z toho plynul aj tretí vyrovnávajúci gól Piešťan. Marek Scheuer nahodil od modrej puk na bránu a ten skončil za chrbtom Mareka Šimka, ktorý mal zakrytý výhľad. A tak sa v priebehu piatich minút z dobre rozohraného a dovtedy jednoznačného zápasu stala poriadna dráma. V závere ešte oba tímy hrali presilovku, no skóre sa už nemenilo, a tak zápas putoval do predĺženia.

Herný formát predĺženia traja proti trom prináša naozaj zaujímavé momenty a nebolo inak tomu ani teraz. Soboťania v ňom však spravili chybu pri striedaní, a tak dali svojmu súperovi veľkú šancu na ukončenie zápasu. Avšak svojou poctivosťou a obetavosťou dokázali zmeniť nevýhodu na výhodu. V závere oslabenia Filip Mlynčár zblokoval strelu hráča Piešťan a poslal do samostatného nájazdu Ivana Zorvana, ktorý sa v dôležitom momente nemýlil a rozhodol o osude zápasu gólom od tyčky.

Hokejisti Rimavskej Soboty aj napriek dráme v závere dokázali využiť hneď prvý mečbal a vybojovali si postup do semifinále hneď v troch zápasoch. Ďakujeme všetkým našim fanúšikom, ktorí nás prišli podporiť do Piešťan a väčšinou boli na tribúne dominantnejší rovnako ako naši hráči na ľade. Semifinále začína už najbližší víkend a Rimavská Sobota v ňom narazí na víťaza západnej skupiny MŠK Púchov. Séria začne v Púchove a v posledný marcový víkend sa presťahuje do Rimavskej Soboty. Ďalšími semifinalistami sú Trebišov a Kežmarok.

ŠHK 37 Piešťany – HKM Rimavská Sobota 3:4 pp (0:1, 0:2, 3:0, 0:1)    Stav série: 0:3

Góly HKM: 19. Ivan Jakubík (Michal Babkovič, Adam Špankovič), 22. Filip Mlynčár (Jakub Škantár), 35. Kirill Romanov (Michal Babkovič, Adam Špankovič), 65. Ivan Zorvan (Filip Mlynčár)

Strely: 40:38, Trestné minúty: 68:68, Vylúčenia: 13:13, Presilovky: 1:1, Oslabenia: 0:0, Diváci: 295

Rozhodcovia: Marián Valachovič, Bc. Michal Mĺkvy – Karol Staňo, PhDr. Róbert Frimmel

Zostava HKM: Marek Šimko (Ján Kožiak) – Michal Slovák, Radoslav Gábor, Michal Šagát, Peter Filipiak, Ján Slovák – Adrián Daniš, Adam Špankovič, Ivan Jakubík, Kirill Romanov, Michal Babkovič – Jakub Škantár, Denis Nociar, Slavomír Buda, Filip Mlynčár, Ivan Zorvan – Richard Tomosváry, Lukáš Melich, Peter Havran