Trebišov vo finále potvrdil svoju kvalitu, no tím HKM mu bol viac než vyrovnaný

Uplynulý víkend odštartovala finálová séria druhej hokejovej ligy, do ktorej sa prebojovali aj hokejisti HKM Rimavská Sobota po víťazstve v semifinále nad Púchovom 3:1 na zápasy. Pre HKM je to už historicky tretia účasť vo finále, no triumf stále chýba. Túto sezónu proti nim stojí veľmi náročný súper HK STEEL TEAM Trebišov, ktorý sa môže spoľahnúť na veľa kvalitných hráčov ako Tomáš Halász, Matúš Matis či Tomáš Slovák. Trebišovčania v tejto sezóne ešte neprehrali ani jeden zápas a stali sa jasnými víťazmi základnej časti, preto sa aj finálová séria začínala na ich ľade. Soboťania však do finále nastúpili odhodlaní a s najväčšími cieľmi.

Prvý finálový zápas, konajúci sa v sobotu, mal opatrnejší začiatok. Pozrieť si ho prišiel aj prezident SZĽH a hokejová legenda Miroslav Šatan, ktorý sa postaral aj o úvodné buly. O otvorenie skóre sa postarali hráči Trebišova v 8. minúte, keď pri prečíslení strieľal spoza obrancu Richard Šechný mladší. V závere prvej tretiny predviedli domáci hokejisti naozaj perfektnú akciu, pri ktorej presnými prihrávkami dokonale rozobrali obranu Rimavskej Soboty. Autorom gólu bol Tomáš Slovák.

V druhej tretine už  Soboťania zlepšili svoj výkon a začali si vytvárať aj viac streleckých príležitostí. To viedlo aj k streleniu gólu na 2:1 v 34. minúte, keď po strele Dmitryho Koksharova našiel pred bránou odrazený puk Kirill Romanov a skóroval. Len 81 sekúnd potrebovali Soboťania na to aby dokázali vyrovnať. Ján Slovák dokázal za bránou obrať súpera o puk a prihrával pred bránu na voľného Petra Filipiaka, ktorý rýchlou a razantnou strelou prekonal Tomáša Halásza.

Tretia tretina tak začínala za vyrovnaného stavu, no ten trval len do 50. minúty, kedy domáci hokejisti dokázali zvýšiť na 3:2. Ivan Fedorko našiel pred bránkou presnou prihrávkou Tomáša Slováka a ten prekonal výborne chytajúceho Mareka Šimka. Tento stav však netrval dlho. Hráči Trebišova spravili chybu pri striedaní, a tak darovali presilovku hráčom HKM. Tým stačilo na potrestanie tejto chyby len 27 sekúnd. Po nastrelení Michala Babkoviča umiestnil puk do brány Ivan Jakubík a vyrovnal na 3:3. Následne si hokejisti Rimavskej Soboty vytvorili na súpera enormný tlak a vyslali na bránku množstvo striel, no ani jedna neskončila za chrbtom Tomáša Halásza. Takmer celý zvyšok tretej tretiny držali súpera v pásme a ten len ojedinele vychádzal do útoku. Jeden z nich však bol úspešný, a tak dve minúty pred koncom poslal Tomáš Valečko delovkou od modrej svoj tím do vedenia. V závere sa ešte Soboťania snažili o vyrovnanie aj hrou bez brankára, no súper si už vedenie postrážil a uchmatol si prvý bod finálovej série.

HK STEEL TEAM Trebišov – HKM Rimavská Sobota 4:3 (2:0, 0:2, 2:1)    Stav série: 1:0

Góly HKM: 34. Kirill Romanov (Dmitry Koksharov, Ivan Jakubík), 35. Peter Filipiak (Ján Slovák), 51. Ivan Jakubík (Michal Babkovič, Dmitry Koksharov)

Strely: 48:26, Vylúčenia: 2:5, Trestné minúty: 4:10, Presilovky: 0:1, Oslabenia: 0:0, Diváci: 1700

Rozhodcovia: Vladimír Smerek, Bc. Juraj Tornay – Ing. Vladimír Wolf, Jaroslav Riš

Druhý zápas v nedeľu bol už viac otvorenejší aj agresívnejší. Skóre otvorili opäť domáci hokejisti už po troch minútach, keď skóroval Richard Šechný mladší. Vedenie si však dlho neustrážili, nakoľko Soboťania v siedmej minúte vyrovnali gólom z presilovky po strele Ivana Zorvana. O pár desiatok sekúnd však poslal Trebišov do vedenia Igor Halás a ten istý hráč dával na 3:1 štyri minúty pred koncom prvej časti.

V druhej tretine mali Soboťania niekoľko príležitostí aby sa vrátili do zápasu, no trojminútovú presilovku a ani dvojminútovú výhodu o dvoch hráčov nevyužili, a naopak dvakrát inkasovali. Obidva góly strelil Igor Halás a na konte ich mal už štyri.

Aj v záverečnom dejstve sa hokejisti Rimavskej Soboty ešte snažili zdramatizovať zápas a neustále obliehali bránku Tomáša Halásza, no nedokázali ho prekonať. Na niekoľko chvíľ aj zavreli svojho súpera v pásme, no tomu sa podarilo vyrážať do protiútokov, z ktorých dvakrát skóroval. Najprv sa presadil Vladimír Kubus a potom Tomáš Stríž. V tretej tretine sme videli aj dve väčšie pästné výmeny, ktoré načrtli aká rivalita panuje medzi oboma celkami.

Aj keď v prvom zápase Trebišov prestrieľal Rimavskú Sobotu 48:26 hra bola vyrovnaná a tento naozaj vysoko kvalitný zápas si zaslúžili vyhrať oba celky. Druhý zápas mal už však úplne iný prejav. Strelecky  a aj herne bol vyrovnaný, no Soboťanom viazla koncovka a nedokázali prekonať súperovho brankára. Naopak Trebišovu vyšlo všetko na čo siahol a aj so šťastenou na svojej strane si vybojoval prvý mečbal.

Gól HKM: 7. Ivan Zorvan (Jakub Škantár, Peter Filipiak)

Rozhodcovia: Mgr. Ondrej Kalina, PhD., Ing. Martin Smrek – Mgr. Michal Vall, Ing. Ondrej Homola

Zostava HKM: Marek Šimko (Dominik Albert) – Michal Slovák, Radoslav Gábor, Ján Slovák, Peter Filipiak, Michal Šagát – Dmitry Koksharov, Adam Špankovič, Michal Babkovič, Ivan Jakubík, Kirill Romanov – Denis Nociar, Jakub Škantár, Ivan Zorvan, Adrián Daniš, Slavomír Buda – Richard Tömösváry, Dávid Révesz, Marek Fiľo, Lukáš Melich

Stav finálovej série je pre Rimavskú Sobotu momentálne nepriaznivý, no na domácom ľade sa ho pokúsi zvrátiť. Tretí finálový zápas je na pláne už túto sobotu 9.4. o 18:00 na Zimnom štadióne v Rimavskej Sobote. Veríme, že nás prídete podporiť v čo najväčšom počte a vytvoríte opäť výbornú atmosféru, ktorá bude hnať našich chlapcov vpred. V prípade úspechu hráčov HKM sa aj štvrtý finálový zápas odohrá na rimavskosobotskom ľade v nedeľu 4.4. o 18:00