Rimavská Sobota zdolala Púchov v oboch domácich zápasoch a postúpila do finále druhej ligy

Vyrovnaná semifinálová séria sa uplynulý víkend presťahovala na ľad do Rimavskej Soboty. V Púchove sa v prvom zápase zrodila remíza a v nadstavenom čase bodovali domáci, v druhom zápase to už bola jednoznačná dominancia Rimavskej Soboty s vysokým víťazstvom. Na domácom ľade sa tak hráči HKM pokúšali ukončiť semifinálovú sériu a spečatiť svoj postup do finále druhej ligy.

Paradoxom je, že v bráne Púchova stál odchovanec rimavskosobotského hokeja Jakub Sihelský, ktorý pôsobí v Žiline. V oboch zápasoch bol veľkou oporou nášho súpera a likvidoval všetky príležitosti Soboťanov. V oboch doterajších vzájomných zápasoch otvárali skóre v prvých minútach hokejisti Rimavskej Soboty. A nebolo tomu inak ani teraz. Po dvoch minútach hry im bola ponúknutá presilovka a tú okamžite využili. Michal Babkovič strieľal od pravého mantinelu k protiľahlej tyčke a prekonal cloneného Jakuba Sihelského. Následne hrali domáci hokejisti ešte tri presilovky, no skóre sa už nemenilo.

V druhej tretine nastal mierny útlm na ľade a veľa hokejového majstrovstva sme nevideli. Oživiť sa to pokúsili v 27. minúte Dmitry Koksharov s Františkom Zúbkom pästnou výmenou. Šesť sekúnd pred koncom druhého dejstva vyprevadil Púchovčanov gólom do šatne Jakub Škantár, keď vymietol pravý roh bránky po strele od modrej.

V záverečnej tretine sme už videli väčšie nasadenie na oboch stranách. Na konci domáceho oslabenia zblokoval rozohrávku súpera Ivan Jakubík a následne sa dostal do samostatného nájazdu, v ktorom bol úspešný a zvýšil na 3:0. O tri minúty sa gólu dočkali aj hostia, keď Lukáš Húska pretlačil puk za chrbát Mareka Šimka. V 51. minúte ešte Púchovčania dostali šancu na zdramatizovanie zápasu v podobe presilovky, no nezahrali ju dobre a dokonca viac gólových príležitostí v nej mali domáci hokejisti. Tí však držali priebeh zápasu pevne v rukách a v 57. minúte potvrdili svoje víťazstvo gólom na 4:1. Ivan Jakubík naservíroval presnú prihrávku v strednom pásme na Michala Babkoviča a ten v priamom súboji prekonal brankára.

HKM Rimavská Sobota – MŠK Púchov 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)    Stav série: 2:1

Góly HKM: 4. Michal Babkovič (Kirill Romanov, Dmitry Koksharov), 40. Jakub Škantár (Ivan Zorvan, Slavomír Buda), 46. Ivan Jakubík, 57. Michal Babkovič (Ivan Jakubík, Marek Šimko)

Strely: 45:34, Vylúčenia: 8:11, Trestné minúty: 37:43, Presilovky: 1:0, Oslabenia: 0:0, Diváci: 540

Rozhodcovia: Ing. Martin Smrek, Vladimír Smerek – Michal Tomáš, Mgr. Tomáš Valachovič

V nedeľu tak hokejisti Rimavskej Soboty vstupovali do štvrtého semifinálového zápasu s postupovým mečbalom a jediným cieľom ho hneď využiť. Zápas otvoril slávnostným buly asistent reprezentačného trénera a bronzový medailista z Pekingu Andrej Podkonický. V zostave však chýbal obranca Adam Špankovič a po piatich minútach hry sa musel so zápasom rozlúčiť aj Peter Filipiak, ktorý obdržal trest päť plus do konca za nešťastný faul kolenom. Soboťania však túto dlhú presilovku ubránili a zaznamenali aj niekoľko útočných príležitostí. Následne dostali výhodu v podobe dlhej presilovky o dvoch hráčov, no nevyužili ju. Avšak niekoľko sekúnd po jej skončení sa už skóre otváralo. Michal Šagát poslal Soboťanov do vedenia tečovaním strely Radoslava Gábora.

V prvej polovici druhej tretiny mali herne navrch hostia z Púchova, ktorí na dlhšiu dobu zatlačili Soboťanov do ich obranného pásma, no Marek Šimko kryl všetky pokusy. Napokon však ich snaha vyústila do vyrovnávajúceho gólu. Skackajúci puk pred bránou skrotil Patrik Ladecký a striedačka Púchova vybuchla od radosti. Následne hrali hráči HKM niekoľko presiloviek za sebou, no Jakub Sihelský v bráne súpera čaroval a aj napriek množstvu príležitostí sme už gól v druhej tretine nevideli.

Vyrovnaný stav trval v tretej tretine necelých päť minút. Prvú presilovku v zápase využil Ivan Jakubík, ktorý zužitkoval nahrávku Kirilla Romanova pred bránu a poslal Rimavskú Sobotu do vedenia 2:1. Postupujúcim časom rástla aj nervozita a hra sa začala vyostrovať. Záver zápasu si Soboťania opäť postrážili a svojou poctivou hrou nedovolili súperovi vyrovnať. Ten sa o to snažil v poslednej minúte aj hrou bez brankára, no domáci hráči nepúšťali súpera do gólových príležitostí a puk vyhadzovali ďaleko od vlastnej bránky. V poslednej sekunde spečatil víťazstvo Rimavskej Soboty ako aj víťazstvo v sérii 3:1 gólom do prázdnej brány Ivan Jakubík. Na rimavskosobotskom štadióne následne zavládla búrlivá atmosféra z radosti domácich fanúšikov, ktorí vytrvalo fandili celý zápas a boli šiestym hráčom na ľade.

Rimavská Sobota sa po tretíkrát predstaví vo finále druhej ligy proti ťažkému súperovi, ktorý v tejto sezóne neprehral ešte ani jeden zápas. HK STEEL TEAM Trebišov bol víťazom základnej časti, a tak má v prvých dvoch zápasoch výhodu domáceho prostredia. Začína sa už tento víkend v Trebišove a na ten ďalší sa finálová séria presunie do Rimavskej Soboty.

Ďakujeme Púchovu za kvalitnú a férovú sériu a prajeme im veľa šťastia v zápasoch o tretie miesto s Kežmarkom. Rovnako ďakujeme aj našim skvelým fanúšikom za podporu počas oboch zápasov a tešíme sa na nich vo finále.

HKM Rimavská Sobota – MŠK Púchov 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)    Stav série: 3:1

Góly HKM: 16. Michal Šagát (Ján Slovák, Radoslav Gábor), 45. Ivan Jakubík (Kirill Romanov), 60. Ivan Jakubík (Michal Babkovič)

Rozhodcovia: Bc. Juraj Tornay, Mgr. Ondrej Kalina, PhD. – Jaroslav Riš, Tomáš Knižka

Zostava HKM: Marek Šimko (Ján Kožiak) – Michal Slovák, Radoslav Gábor, Michal Šagát, Peter Filipiak, Ján Slovák – Adam Špankovič, Dmitry Koksharov, Ivan Jakubík, Kirill Romanov, Michal Babkovič – Jakub Škantár, Denis Nociar, Slavomír Buda, Filip Mlynčár, Ivan Zorvan – Richard Tömösváry, Lukáš Melich, Adrián Daniš, Peter Havran