Rimavská Sobota sa z Púchova vrátila s vyrovnaným stavom semifinálovej série

Po rýchlom trojzápasovom víťazstve v štvrťfinále s Piešťanmi sa uplynulý víkend začalo semifinále, v ktorom Rimavská Sobota narazila na víťaza západnej skupiny MŠK Púchov. Keďže náš súper bol lepšie umiestnený po základnej časti, mal výhodu domáceho prostredia v prvých dvoch zápasoch. Bolo jasné, že to bude náročnejší súper ako Piešťany, no aj napriek tomu Soboťania odcestovali do Púchova odhodlaní bojovať a vrátiť sa s postupovým mečbalom. A takmer sa im to aj vydarilo.

Prvý zápas bol od úvodu opatrný a ani jeden tím nepúšťal súpera do vyložených šancí, no hra sa prelínala z jednej strany na druhú. Až po piatich minútach hry prišlo k prvej strele Soboťanov a hneď bola úspešná. Od pravého mantinelu nahadzoval Jakub Škantár puk pred bránu, kde stál voľný Michal Babkovič, a ten s ľahkosťou zakončil. V prvej tretine sme už však viac gólov nevideli. Avšak asi najväčšiu šancu na hokejke mal Ivan Zorvan, no trafil tyčku.

V druhej tretine sa museli rimavskosobotskí hokejisti brániť počas oslabovky. A bránili sa teda dobre a Púchov v podstate k ničomu nepustili, ale štyri sekundy po skončení vylúčenia Filipa Mlynčára si nepostrážili pred bránou voľného Dominika Kanaeta, ktorý využil odrazený puk a vyrovnal na 1:1. O pár minút sa situácia vymenila a Soboťania si zahrali v početnej výhode. Túto presilovku však nezahrali veľmi dobre, a dokonca Púchovčania dvakrát ohrozili z protiútoku. Najväčšiu príležitosť mal Kirill Romanov pri svojej samostatnej akcii, no lapačka domáceho brankára bola proti.

V záverečnej tretine sa aj napriek vyrovnanému stavu hral otvorený hokej a na oboch stranách sme videli niekoľko vyložených príležitostí, ktoré však brankári zneškodnili. Aj v posledných minútach riadneho hracieho času sme videli šance na oboch stranách, no nikomu sa nepodarilo skórovať, a tak zápas smeroval do predĺženia.

To sa už hralo viac opatrnejšie a hráči si dávali pozor aby nevznikali nebezpečné brejkové situácie. Po dvoch minútach dostali hráči HKM veľkú príležitosť na rozhodnutie v podobe presilovky po nepríjemnom zákroku na rozbehnutého Ivana Zorvana. Tréner Ján Podkonický na túto situáciu zareagoval vyžiadaním oddychového času, aby hráčom určil správnu taktiku. Púchov si však prevahu Rimavskej Soboty postrážil, a tak sme víťaza stále nespoznali. Následne sa karty vymenili a presilovku si zahrali domáci hokejisti. Stačilo im necelých 30 sekúnd na to aby si ich najúspešnejší strelec Marek Minárik našiel správne miesto na strelu, ktorá prekonala cloneného Mareka Šimka.

MŠK Púchov – HKM Rimavská Sobota 2:1 pp (0:1, 1:0, 0:0, 1:0)    Stav série: 1:0

Gól HKM: 6. Michal Babkovič (Jakub Škantár, Ivan Jakubík)

Strely: 28:33, Vylúčenia: 5:4, Trestné minúty: 10:8, Presilovky: 1:0, Oslabenia: 0:0, Diváci: 637

Rozhodcovia: Bc. Branislav Píšťanský, Ing. Ľuboš Vido – Ing. Lukáš Ševčík, PhD., Martin Hajnik

Vo vyrovnanom zápase, aj keď s miernou streleckou prevahou na strane HKM, boli oba tímy len krôčik od víťazstva, no napokon ho urobil Púchov, a tak si pripísal na konto prvý semifinálový bod. Rimavská Sobota doplatila v zápase na slabú streleckú efektivitu a nepremenené príležitosti z presiloviek.

Tieto nedostatky sa im však našťastie podarilo odstrániť v nedeľnom druhom semifinálovom vystúpení. Úvod bol takmer na vlas rovnaký s predchádzajúcim zápasom a Soboťania otvorili skóre v rovnakom čase ako v sobotu. Ivan Jakubík naservíroval dokonalú prihrávku na Kirilla Romanova, ktorý zakončil do odkrytej brány. Následný priebeh zápasu bol už odlišný a hokejisti Rimavskej Soboty nezahadzovali šance ale ich premieňali. V 11. minúte strieľal po buly od modrej Adrián Daniš a pred bránou tečoval Filip Mlynčár, čím zvýšil na 0:2. V závere prvej tretiny mali hokejisti HKM veľkú príležitosť aby odskočili svojmu súperovi na trojgólový rozdiel pri presilovke o dvoch hráčov. A aj sa im to podarilo. Puk do brány dotlačil Kirill Romanov.

V druhom dejstve Soboťania naplno rozhodli o osude zápasu. Púchovu odskočili o ďalšie dva góly a ten sa nezmohol na nič. Najprv skóroval po prihrávke spoza brány Michal Babkovič a následne triafal odrazený puk Slavomír Buda. Aj v tretej tretine pokračoval nastolený trend a tímy ani náhodou nepoľavili. Najprv sa v 47. minúte postaral o čestný gól Púchova Tomáš Hajský. Ten sa ako voľný hráč pred bránou dostal k puku a razantnou strelou prekonal Mareka Šimka, ktorý bol výraznou oporou rimavskosobotského tímu v oboch zápasoch. Soboťania vyslali v závere jasný odkaz, že ani za rozhodnutého stavu nepoľavia a v poslednej päťminútovke skórovali až trikrát. Najprv sa po prihrávke Ivana Jakubíka na bránu rútil sám Kirill Romanov a zakončil bekhendom, čím zaknihoval svoj hetrik v zápase. Následne zachytil rozohrávku Púchova Slavomír Buda, prihral na Ivana Zorvana a ten nabíjal Filipovi Mlynčárovi na siedmy gól. Finálnu bodku v zápase dal spolu so sirénou Michal Babkovič, ktorý našiel pred bránou odrazený puk a stanovil konečné skóre 1:8.

Semifinálová séria sa sťahuje na horúci rimavskosobotský ľad s vyrovnaným stavom a hráči HKM sa budú snažiť pokračovať v gólovom ťažení z posledného zápasu aj v ďalších zápasoch. Ďakujeme všetkým fanúšikom, ktorí nám držali palce, či už doma alebo priamo na štadióne v Púchove. Tešíme sa na vás už najbližší víkend 26. a 27. marca, kedy na domácom ľade privítame Púchov. Veríme, že nás prídete podporiť vo veľkom počte a pomôžete nám s našou cestou do finále. Oba zápasy začínajú o 17:00. Druhý semifinálový duel medzi HK STEEL TEAM Trebišov a MHK Kežmarok mal podobný vývoj. V prvom zápase sa zrodilo len tesné víťazstvo favorizovaného Trebišova 4:3 a Kežmarok takmer celý zápas viedol. V nedeľu to už bolo jednoznačné víťazstvo východniarov 9:2.

MŠK Púchov – HKM Rimavská Sobota 1:8 (0:3, 0:2, 1:3)    Stav série: 1:1

Góly HKM: 7. Kirill Romanov (Ivan Jakubík, Michal Babkovič), 11. Filip Mlynčár (Adrián Daniš, Ivan Zorvan), 19. Kirill Romanov (Dmitry Koksharov, Ivan Jakubík), 27. Michal Babkovič (Kirill Romanov, Dmitry Koksharov), 39. Slavomír Buda (Filip Mlynčár, Ivan Zorvan), 56. Kirill Romanov (Ivan Jakubík), 57. Filip Mlynčár (Slavomír Buda, Ivan Zorvan), 60. Michal Babkovič (Kirill Romanov, Ivan Jakubík)

Rozhodcovia: Denis Čahoj, Mgr. Marek Žák – Ľubomír Danko, Ing. Marek Makúch

Zostava HKM: Marek Šimko (Ján Kožiak) – Michal Slovák, Radoslav Gábor, Ján Slovák, Peter Filipiak, Michal Šagát – Dmitry Koksharov, Adam Špankovič, Michal Babkovič, Kirill Romanov, Ivan Jakubík – Jakub Škantár, Denis Nociar, Ivan Zorvan, Filip Mlynčár, Slavomír Buda – Richard Tomosváry, Lukáš Melich, Adrián Daniš, Peter Havran, Marek Fiľo