Hokejisti Rimavskej Soboty podľahli prvoligistovi, no predviedli slušný výkon

Hokejisti HKM Rimavská Sobota sa ešte pred začiatkom druholigovej sezóny predstavili v Slovenskom pohári. Ich súperom v prvom kole kvalifikácie bolo najvyššie nasadené mužstvo, dlhoročný líder 1. ligy – HC Topoľčany. Káder Rimavskej Soboty ešte stále nie je kompletne vyskladaný, a tak priestor v zostave dostali mladí odchovanci HKM, pre ktorých to bola veľká skúsenosť.

Zápas, ktorý sa odohral v nedeľu 22.8. v Rimavskej Sobote, bol určite veľkým lákadlom pre divákov, však nie často sa konfrontujeme s tímom z vyššej ligy, a dokonca to bol prvý zápas po sedemnástich mesiacoch, ktorí si mohli fanúšikovia pozrieť naživo. Skóre otvorili hostia v 4. minúte zásluhou Huga Kováča, ktorý vybojoval puk v rohu ihriska a z bodu na vhadzovanie prekonal rimavskosobotského brankára. Následne sa Soboťania museli brániť v dvoch oslabovkách. Tie sa im podarilo ubrániť, no 15 sekúnd po ich skončení už viedli Topoľčanci 2:0. Nikým nebránený Alexander Hvizdoš vymietol ľavý roh bránky. V závere prvej tretiny sa Soboťania dočkali vytúženého gólu. V obrannom pásme získal puk Adam Špankovič, ktorý nahrával do stredného pásma na Gerogya Vilchinskeho, ten vyšachoval súperovho obrancu a pred bránou našiel dobre postaveného Nikolasa Šturmankina, ktorý s ľahkosťou zakončil. Prvá tretina sa tak skončila s veľmi optimistickým výsledkom 1:2.

Druhá tretina bola zlomovou v zápase. Žochári naplno ukázali svoju kvalitu a štyrmi gólmi v podstate rozhodli zápas. Prvý sa zrodil v 28. minúte, keď puk do brány dotlačil Erik Čaládi. Následne mali Soboťania príležitosť na zníženie skóre v podobe presilovky, no počas dvoch minút brankára Topoľčian výrazne neohrozili. Naopak, pár sekúnd po skončení presilovky opäť skórovali hostia. Spomedzi kruhov triafal Michal Novák. O niečo vyše minúty už videli Žochári 5:1, po nastrelení Jozefa Tomčáka od modrej sa puk odrazil k Adamovi Dúžekovi, ktorý skóroval. V 36. minúte pridali Topoľčany svoj šiesty gól, keď do prázdnej brány dotlačil puk Patrik Bečka a o víťazovi zápasu bolo rozhodnuté. V závere druhej tretiny hrali Soboťania v oslabení, no šancu v podobe samostatného nájazdu si vybojoval kapitán Soboťanov Ján Slovák, avšak ju nepremenil.

Aj v treťom dejstve otvorili skóre hostia. Chybnú rozohrávku domáceho obrancu potrestal Dávid Gergel. Následne sa domáci snažili ešte upraviť výsledné skóre a vytvorili si niekoľko sľubných príležitostí. Dopomohli im k tomu aj tri presilovky v rade. V tej poslednej sa im podarilo pretaviť snahu v druhý gól v zápase, o ktorý sa po prihrávke od Michala Šagáta postaral Ján Slovák strelou k tyčke. O gólovú bodku v zápase sa postarali hostia z Topoľčian, keď v predposlednej minúte stanovil na konečných 2:8 Dávid Gergel.

Soboťania tak ukončili svoju púť v Slovenskom pohári v prvom zápase, kedy podľahli súperovi z prvej ligy. Za predvedený výkon sa však určite hanbiť nemusia a konečný výsledok absolútne neodzrkadľuje herný prejav na ľade. Na strely to bolo takmer vyrovnané, no hostia dokázali efektívnejšie ťažiť z vytvorených príležitostí. Aj keď bolo vidieť kvalitatívny rozdiel medzi mužstvami, nebola to dominancia jedného tímu.

HKM Rimavská Sobota – HC Topoľčany 2:8 (1:2, 0:4, 1:2)

Góly HKM: 19. Nikolas Šturmankin (Georgy Vilchinskiy, Adam Špankovič), 57. Ján Slovák (Michal Šagát, Michal Slovák)

Strely: 33:35; Vylúčenia: 4:6; Trestné minúty: 8:12; Presilovky: 1:0; Oslabenia: 0:0

Rozhodcovia: Miroslav Kollár – Martin Staššák, Martin Kurčík

Diváci: 360

Zostava HKM: Ján Kožiak (Dominik Albert) – Michal Slovák, Radoslav Gábor, Michal Šagát, Ján Slovák, Peter Filipiak, Martin Vyskoč, Adam Špankovič, Ivan Zorvan, Slavomír Buda, Kirill Romanov, Jakub Škantár, Dmitry Koksharov, Georgy Vilchinskiy, Nikolas Šturmankin, Peter Havran, Richard Tomosváry, Lukáš Melich, Dávid Révesz, Simon Iványi

Ďakujeme všetkým divákom, ktorí nás prišli podporiť na štadión a vytvorili opäť po dlhom čase výbornú atmosféru. Najbližšie čaká našich chlapcov prípravný dvojzápas s HK Brezno. Prvý zápas sa uskutoční 1. septembra na ľade Brezna a na odvetu sa môžeme tešiť 11. septembra o 17:00 na Zimnom štadióne v Rimavskej Sobote.